Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara

Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara, balık sevenlerin gözdesi olacak bir tarif. Akdeniz mutfağından esinlenerek hazırlanan bu leziz tarif, taze somon balığı, zeytinyağı, taze kekik yaprakları, rendelenmiş sarımsak, tuz ve karabiber gibi malzemelerden oluşuyor.

4 kişilik bu tarif için 4 dilim taze somon balığı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı taze kekik yaprakları, 1 çay kaşığı rendelenmiş sarımsak, tuz, taze çekilmiş karabiber ve 2 limon gerekiyor.

Tarifte öncelikle fırın 200 dereceye ayarlanarak bir fırın tepsisine yağlı kağıt seriliyor. Daha sonra zeytinyağı, taze kekik yaprakları, rendelenmiş sarımsak, tuz ve taze çekilmiş karabiber bir arada karıştırılarak hazırlanan sos, somon dilimlerinin üzerine yayılarak iyice kaplanıyor. Somonlar yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilerek üzerlerine ince dilimler halinde kesilen limonlar yerleştiriliyor. En son olarak fırında 10-12 dakika pişirilerek servis ediliyor. Balıkların eti pembe ve pul pul ayrılmaya başlayana kadar pişirilmesi gerekiyor.

Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara servis edilirken taze sebzelerle süslenerek görsellik açısından daha da çekici hale getirilebilir. Afiyet olsun!

Gerekli Malzemeler

Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara yapmak için karışık bir baharat kullanacağız. İşte gerekli malzemeler:

MALZEMELER MİKTAR
Taze somon balığı 4 dilim
Zeytinyağı 2 yemek kaşığı
Taze kekik yaprakları 1 yemek kaşığı
Rendelenmiş sarımsak 1 çay kaşığı
Tuz Tatmak için
Taze çekilmiş karabiber Tatmak için
Limon 2 adet

    Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara yapımı için gerekli olan malzemeler oldukça basit bir biçimde hazırlanabilir. 4 dilim taze somon balığı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı taze kekik yaprakları, 1 çay kaşığı rendelenmiş sarımsak, tuz, taze çekilmiş karabiber ve 2 limon yeterli olacaktır. Somon balığı lezzetli ve sağlıklı olmasıyla bilinir, bu yüzden somon dilimlerini mutlaka taze olarak tercih etmelisiniz. Ayrıca limon dilimlerinin somonlarla birlikte pişmesi balığa ayrı bir lezzet katacaktır. Hazırladığınız bu sos, somonlarınızın enfes bir tadını çıkarmanızı garantileyebilir.

    Tarif Aşamaları

    Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara yapmak için öncelikle fırını 200 dereceye ayarlayın ve bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Bir kase içinde zeytinyağı, taze kekik yaprakları, rendelenmiş sarımsak, tuz ve taze çekilmiş karabiberi bir arada karıştırın. Somon dilimlerini hazırlayın ve hazırladığınız sosu somonların üzerine yayarak iyice kaplayın. Somonları yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin ve üzerlerine ince dilimler halinde kesilmiş limonları yerleştirin. Fırında 10-12 dakika pişirin veya balıkların eti pembe ve pul pul ayrılmaya başlayana kadar pişirin. Sıcakken servis yapın ve dilerseniz yanında biraz yeşillik veya taze sebzelerle süsleyin.

      Fırının sıcaklığı ayarlandıktan sonra, 200 dereceye getirin ve bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Zeytinyağı, taze kekik yaprakları, rendelenmiş sarımsak, tuz ve taze çekilmiş karabiberi bir kasede karıştırın. Somon dilimlerini hazırlayın ve hazırladığınız sosu somonların üzerine yayarak kaplayın. Hazırladığınız somonları yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin ve üzerlerine ince dilimler halinde kesilmiş limonlar yerleştirin. Fırına koyun ve 10-12 dakika pişirin veya balıkların eti pembe ve pul pul ayrılmaya başlayana kadar pişirin. Sıcakken servis yapın ve yanında yeşillikler veya taze sebzelerle süsleyin. İşte Akdeniz Usulü Taze Somon Izgara hazır. Afiyet olsun!

Yorum yapın